Kronika: 2001/08
<< Zpět do redakce       

Jednou v létě

           Stará Oselecká pevnost oslavovala sto tisíc let od svého tajuplného založení u čehož nemohl chybět žádný z bývalých členů dramatické zálohy pplk.Vally. Poprvé po mnoha dlouhých letech jsme si pohlédli z příma do očí a vězte, že pohled to byl pevný. Sjížděli jsme se ze všech světa stran a už sama skutečnost, že si všichni pozvaní účastníci pamatovali nejednoduchou cestu, svědčila o kontinuálním vztahu, který si každý jeden z nás v sobě uchoval.

           První den setkání propršel od brzkého rána do pozdního večera, což byla výjimečná příležitost k mnohým ze všelikých rozhovorů, z nichž vycházeli proudy myšlenek jako stříbrné potoky, které slévali se do mohutné řeky jednotného názoru, že: "musí se něco udělat, dokud jsme ještě příští!" A semínko bylo zaseto.

           Druhý den po vysvitnutí slunečního kotouče jsme se věnovali prohlídce okolní krajiny, která nás řádně zatahala za srdce a vrátila okouzlující vzpomínky, které způsobily sváteční náladu, která výborně se hodila na chystaný večer. Je ovšem pravdou, že se založením Oselecké základny váže se i několik temných myšlenek, které zatěžko je nejen nahlas vyslovit, ale i napsat o nich jakoukoliv řádku. Až jsme se úplně otřásli a přidali jsme do kroku.

           Večerní táborový oheň proběhl podle starodávného obřadu se všemi obvyklými atributy a za zvuků naladěných strun napnutých na kytarách. V průběhu ohně již nebylo pochyby o tom, že se něco velikého chystá a dlouho po půlnoci, když jsme zvedali tváře ku hvězdám zářícím na černé obloze, jsme poprvé zformulovali číslo 37, jako logické vyústění všech předcházejících událostí, které se možná rozhodneme časem našim čtenářům odhalit.

           Třetí a zároveň poslední den setkání jsme opět uzavřeli všechny vchody do pevnosti a zamaskovali přístupové cesty a svatosvatě si přislíbili, že se sejdeme brzy na podzim a prodiskutujeme okolnosti zrozeného nápadu. Namátkou jsme si vybrali datum 11.září, s přáním, aby to byl klidný den, vhodný ku soustředěné práci. Zapsal Ska.